אתר Whisky-IL מכיל מידע על משקאות אלכוהוליים.
כדי להיכנס לאתר המלא, עליך להיות מעל גיל 18.

אני מעל גיל 18
728 x 90
[wpproads id="2231" hide="mobile,ios,samsung,android,windows_mobile,blackberry,sony_ericsson,motorola,iphone,ipad,ipod" display="sticky" position="top_left" close_btn_position="top_right"]
[wpproads id="2230" hide="mobile" display="sticky" position="bottom_right" close_btn_position="top_left"]

בלוויני – Balvenie

בלוויני – Balvenie

בלוויני היא מזקקת הבוטיק של חברת וויליאם גרנט, הבעלים של גלנפידיך, והיא צמודה לשטח של גלנפידיך. המזקקה קרויה על שם חורבותיה של טירה שנמצאת על השטח, כאשר הארמון "החדש" (שכבר היה במצב ירוד בסוף המאה ה-19) הפך להיות בנין המלתתה של בלוויני.

יש לציין כי בלוויני היא אחת המזקקות הבודדות בסקוטלנד שעדיין מלתיתה בעצמה חלק מהשעורה שבה היא משתמשת (בערך 15% מהלתת), ויש לה גם מחבתה עצמאית וחרשי נחושת. היא מתגאה בכך שהיא שומרת על המסורת, והלתת מכיל מעט כבול (5 חלקים למליון), אם כי הוא לא באמת מורגש בוויסקי. ביקור במזקקה עוקב אחרי כל שלבי ייצור הוויסקי, מהליתות ועד המילוי מהחבית. שווה לציין כי בלוויני היא בין המזקקות היחידות שאינן מוציאות וויסקי ללא ציון גיל.

אגב, בלוויני היא המזקקה התשיעית בגודלה בסקוטלנד, עם היקף זיקוק של כמעט 7 מליון ליטר לשנה, והיא מותג הסינגל מאלט השמיני במכירות בעולם עם כשלושה מליון בקבוקים שנמכרים מדי שנה. העובדה שבלוויני מצליחה, בהיקף הזיקוק שלה, עדיין להיחשב מזקקת בוטיק, הוא ניצחון ענק לאנשי השיווק המוכשרים להפליא של וו. גראנטס. חלק מהסוד הוא המאלט מאסטר של בלוויני, דייוויד סטיוארט, אשר התחיל את עבודתו במזקקה בשנת 1962, והוא זקן השבט של המאלט מאסטרס/מאסטר בלנדר/מאסטר דיסטילרים בתעשייה.

כדי לחגוג את חמשת העשורים שלו בתעשייה, הוציאה בלוויני את הראשון מבין חמישה סטים של חמישה בקבוקים מחביות בודדות (25 חביות בסך הכל), שמטרתן להראות את הטווח הרחב של הוויסקי שאותו סטיוארט הביא לעולם. הפרק הראשון כולל וויסקי מהשנים 1968, 1978, 1985, 1997 ו-2005, קופסת עץ לאחסון וספר חתום. שמה של הסדרה הוא DCS Compendium, או אוסף DCS, שהם ראשי התיבות של שמו של דייויד סי. סטיוארט. אחד מ-50 הסטים של הפרק הראשון בסדרה יכול להיות שלכם תמורת הסכום הצנוע של £28,000.

המזקקה החלה לבקבק רשמית בשנת 1973, והוציאה בשנת 1982 את הוויסקי הראשון בעולם בפיניש (אם כי גם גלנמורנג'י טוענת לכתר זה). המזקקה מחדשת כל הזמן, והוציאה מהדורות מוגבלות ביישון ובפינישים שונים, רובם של וויסקי בן 17 (שכללו מהדורות בפיניש עץ חדש; חביות מעושנות; חביות שרי; חביות רום; וחביות מדירה).  ידוע כי בכל שנה מזקקת בלוויני בערך 100,000 ליטר של וויסקי מעושן בכבדות (45-50 חלקים למליון), אך לא ידוע מה נעשה עם הוויסקי הזה.

המלצות לטעימה

מחירי יוקרה

בלוויני 30
1200 ₪ ומעלה

פינוק יקר

בלוויני 21 פורטווד
עד 1200

מחיר עממי

בלוויני 12 דאבלווד
עד 300

עובדות ומספרים

בעלות: וו. גראנט ובניו
שנת ייסוד:1892
אזור:ספייסייד
אתר אינטרנט: http://www.thebalvenie.com/
מרכז מבקרים:יש, פתוח כל השנה - סגור בסופ"ש
כתובת:

Balvenie Distillery
Dufftown
Moray
AB55 4BB
United Kingdom

יבואן בארץ:הכרם
כושר ייצור:6.8 מליון ליטר לשנה
זמן התססה:65 שעות
מספר מיכלי התססה:12
מספר דודי זיקוק:11
צורת דודי הזיקוק:פשוטה עם כדור רפלוקס
מקור המים:מעיין קונבאל היל - Conval Hills spring
נפח דודי שיכר:12,000 ליטר
נפח דודי כהילים:12,000 ליטר
חוזק ניו מייק:70.5%
חוזק מילוי בחביות:63.5%
פרופיל מזקקה:דבש ופירות הדר (תפוזים).
ביקבוקי ליבה עם ציון גיל:12 דאבלווד, 12 חבית יחידה במילוי ראשון (ברבן), 14 קריביאן קאסק, 15 חבית יחידה (שרי), 17 דאבלווד, 21 פורטווד, 25 חבית יחידה (ברבן), 30, 40 ו-50.
ביקבוקי ליבה ללא ציון גיל:אין, בלוויני מציינת גיל על כל הבקבוקים שלה.
ביטויי ליבה לדיוטי פרי:סדרה שנקראת Triple Cask – שכוללת 12, 16 ו-25.
מכירות למבקבקים עצמאיים: נדירים מאד, ואם כן, וו. גראנט מכניסים כפית של גלנפידיך לתוך החבית כדי שאי אפשר יהיה לקרוא לוויסקי "בלוויני".
שימוש בבלנדים:משמש בבלנדים של גראנטס ובמאנקי שולדר.
מייקל בן-דוד
כותב המאמר
PROFILE

חדש באתר

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply
X

אין מוצרים בעגלת הקניות.