אתר Whisky-IL מכיל מידע על משקאות אלכוהוליים.
כדי להיכנס לאתר המלא, עליך להיות מעל גיל 18.

אני מעל גיל 18
728 x 90
[wpproads id="2231" hide="mobile,ios,samsung,android,windows_mobile,blackberry,sony_ericsson,motorola,iphone,ipad,ipod" display="sticky" position="top_left" close_btn_position="top_right"]
[wpproads id="2230" hide="mobile" display="sticky" position="bottom_right" close_btn_position="top_left"]

גלנפידיך – Glenfiddich

גלנפידיך – Glenfiddich

וויליאם גרנט היה מנהל במזקקת מורטלאך, אך חלומו היה לייצר וויסקי. בשנת 1886 הוא עזב את עבודתו, מצא מקום בצד השני של העיירה דאפטאון, על גדת נהר הפידיך, ויחד עם תשעת ילדיו וסתת אבן, החל לבנות את המזקקה שלו. הוא קרא לה גלנפידיך – עמק הצבאים בגאלית. ביום חג המולד 1887 יצא הניו מייק הראשון מדודי הזיקוק של גלנפידיך, ומשם, מדובר בסיפור הצלחה מתמשך.

כעבור 130 שנה, חברת וו. גראנט היא מחברות המשקאות המובילות בעולם, ומלבד הבלנדים של גראנט'ס הנושאים את שם המשפחה, יש בפורטפוליו הוויסקי שלה את המותגים גלנפידיך, בלוויני, מונקי שולדר, דרמבואי וטולימר דיו האירית. קצת פחות ידועה העובדה כי החברה מחזיקה ב-30% מהבעלות על חברת היילנד דיסטילרס, הבעלים של מקאלן, היילנד פארק והבלנדים של פיימוס גראוס, ביחד עם חברת אדרינגטון, שמחזיקה ב-70% הנותרים.

אם יש משהו שאפשר לומר על האופי של החברה, הוא העצמאות שבה היא ניחנת. מה שאפשר לחברה לשרוד כחברה עצמאית בבעלות משפחתית, בתעשייה שבה מעט מאד מזקקות הצליחו לעבור את סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 כעצמאיות (למשל ספרינגנבק וגלנפרקלאס). לחברה יש מחבתה (סדנה לבניית חביות) עצמאית וחרשי נחושת משלה. לאחר שקרטל של חברות הוויסקי הגדולות ניסה למנוע מהחברה לפרסם בטלוויזיה באמצעות סירוב למכור להם גריין וויסקי לבלנדים של החברה, הקימה החברה מזקקת גריין ענקית תוך תשעה חודשים. היום, החברה עצמאית לחלוטין, ואינה תלויה באף גורם חיצוני יחיד בתהליך הייצור שלה.

בניגוד לרושם שהחברה הייתה רוצה שנקבל, היא לא הייתה הראשונה, או היחידה, ששיווקה סינגל מאלט בשנות השישים. אבל היא בהחלט הייתה הטובה ביותר בזה, ולאחר שבשנת 1963 החליטה גלנפידיך לצאת במסע פרסום והפצה נרחב לסינגל מאלט שלה, היא תפסה את הבכורה העולמית במכירות סינגל מאלט. רבים מחובבי הוויסקי בעולם יציינו כי הסינגל מאלט הראשון שאותו טעמו, נמזג מאחד הבקבוקים המשולשים של גלנפידיך. את המקום הזה, בכיפת התעשייה, החזיקה גלנפידיך בגאון חמישה עשורים. רק בשנת 2014, ולאחר מהלך מתוכנן ואגרסיבי, הצליחה גלנליוט לתפוס את המקום הראשון. בנוסף, גלפנידיך הייתה המזקקה הראשונה שפתחה מרכז מבקרים.

גלנפידיך גם אימצה רעיון מתעשיית השרי, הסולרה. גלנפידיך בנו מיכל חיתון גדול שבו מעורבבות החביות שמרכיבות את הביטוי בן ה-15 שלה. מיכל זה לעולם לא מרוקן ליותר ממחציתו, כך שהוויסקי החדש מתערבב עם הישן, וחלק מהחביות המקוריות שהוכנסו למיכל בפעם הראשונה, עדיין מצויים בו. רעיון זה הורחב, וכיום הוא נמצא בשימוש של חמישה ביטויים: ה-15 שנה הרגיל, שלושה ביטויים לדיוטי פרי: הסלקט קאסק, הריזרב קאסק והוינטאז' קאסק. כמו כן, משתמשת גלנפידיך בשיטה זו גם לייצור הוויסקי בן ה-40, שבמרשם המקורי שלו (ולכן בכמות קטנה גם עד היום) היו חביות משנות ה-20 של המאה שעברה.

המלצות לטעימה

מחירי יוקרה

₪ ומעלה

פינוק יקר

עד

מחיר עממי

עד

עובדות ומספרים

בעלות: וויליאם גרנט ובניו
שנת ייסוד:1887
אזור:ספייסייד
אתר אינטרנט: http://www.glenfiddich.com/
מרכז מבקרים:יש, פתוח כל השנה
כתובת:

Glenfiddich Distillery
Castle Road
Dufftown
Moray
AB55 4DH
United Kingdom

יבואן בארץ:הכרם
כושר ייצור:13.5 מליון ליטר לשנה
זמן התססה:68 שעות
מספר מיכלי התססה:32
מספר דודי זיקוק:32 (16 דודי שיכר, 16 דודי כהילים)
צורת דודי הזיקוק:בצל, מנורת אלאדין
מקור המים:מעין רובי דו - Robbie Dhu Spring
נפח דודי שיכר:11,500 ליטר
נפח דודי כהילים:9,500 ליטר
חוזק ניו מייק:70.5%
חוזק מילוי בחביות:63.5%
פרופיל מזקקה:ביטויי הליבה עם ציון גיל אינם מעושנים והם כבדים יחסית (מלאי גוף)
ביקבוקי ליבה עם ציון גיל:ביטויי הליבה עם ציון גיל אינם מעושנים והם כבדים יחסית (מלאי גוף)
ביקבוקי ליבה ללא ציון גיל:Malt Master's Edition
ביטויי ליבה לדיוטי פרי:סלקט קאסק, וינטאז' קאסק וריזרב קאסק ללא ציון גיל, שלישיה בת 19 – עידן הגילויים (שלושה פינישים: מדירה, יין אדום וברבן) ובן 25 רייר אוק.
מכירות למבקבקים עצמאיים: מעטות ונדירות, ולרוב עם מעט בלוויני מעורבב כך שלא ניתן לקרוא לביקבוק העצמאי "גלנפידיך".
שימוש בבלנדים:גראנט'ס (על כל הביקבוקים שלו), מונקי שולדר.
מייקל בן-דוד
כותב המאמר
PROFILE

חדש באתר

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply
X

אין מוצרים בעגלת הקניות.