אתר Whisky-IL מכיל מידע על משקאות אלכוהוליים.
כדי להיכנס לאתר המלא, עליך להיות מעל גיל 18.

אני מעל גיל 18
728 x 90
[wpproads id="2231" hide="mobile,ios,samsung,android,windows_mobile,blackberry,sony_ericsson,motorola,iphone,ipad,ipod" display="sticky" position="top_left" close_btn_position="top_right"]
[wpproads id="2230" hide="mobile" display="sticky" position="bottom_right" close_btn_position="top_left"]

קאול אילה – Caol Ila

קאול אילה – Caol Ila

מזקקת קאול אילה שונה במהותה משאר המזקקות על האי איילה. חרף המיקום המהמם שלה, היא לא מחפשת למצוא חן ולא מתביישת בהיותה סוס עבודה של דיאג'יו. היא נבנתה בגלגול זה להיות בית חרושת לוויסקי, והיא עושה את עבודתה נאמנה.

כמובן שכשהמזקקה נוסדה בשנת 1846 על ידי הקטור אנדרסון במפרצון קטן בפורט אסקייג היא לא הייתה סוס עבודה, אלא עוד מזקקה כפרית קטנה שהחליפה בעלים כל כמה שנים.  שמה של המזקקה בגאלית מתורגם כ'מיצרי איילה' וזה מתייחס למיצר שבין האיים איילה וג'ורה אליו נפתח המפרצון הקטן של המזקקה.  המזקקה התחילה לתפוס את מקומה ברצינות כאשר בשנת 1863 רכשה אותה חברת Bulloch Lade & Co מגלאזגו, והעמידה בראשה את דאנקן ג'ונסון, ממשפחת ג'ונסון שניהלו את לגבולין ולפרויג.  לאחר שבולוך לייד התפרקה, הגיעה המזקקה לידי DCL, תאגיד הזיקוק הענק שלימים יהיה דיאג'יו של היום.

כאשר אלפרד ברנארד, המתעד הגדול של המזקקות בבריטניה (כולל אירלנד) בסוף המאה ה-19, ביקר בקאול אילה בשנת 1885 או 1886, הוא מצא מזקקה "במקום הפראי והציורי ביותר שראינו עד היום. היא נמצאת על מפרץ איילה, ממש בקצה החוף, בנקיק עמוק, שחצוב מתוך האבן. החוף פה פראי ושבור, וחתיכות מפוררות של סלע מצויות פה ושם בגודל שמהווה, בעצם, אייים קטנים."

קאול אילה אז…..איורים: א. ברנאד 1887

וקאול אילה כיום…. Photo Credit: Canthusus at English Wikipedia

בשנת 1968 סבלה איילה מבצורת קשה, אשר חייבה את דיאג'יו לדאוג לוויסקי מעושן עבור הבלנדים שלה. לשם כך, השמישה מחדש את בית הזיקוק הישן של מזקקת קליינליש, וקראה לו ברורה. ברורה המשיכה לייצר ויסקי עבור הבלנדים עד סיום הבנייה מחדש של קאול אילה, שנהרסה בשנת 1972 ונפתחה מחדש, עם בנינים וציוד חדשים לגמרי (חוץ מהמחסן לאורך החוף, אותו ניתן לראות בבירור גם באיורים של ברנארד) בשנת 1974.

קאול אילה החדשה נהייתה הגדולה שבמזקקות על איילה, והיא עדיין כזו עם קיבולת ייצור כמעט כפולה מלפרויג, הבאה בתור בגודלה. היא מייצרת ויסקי מעושן ולא מעושן, וכמעט כל תוצרתה נבלעת בתוך הבלנדים של דיאג'יו. עם השנים, אגב, עולה שיעור הוויסקי הלא מעושן שהמזקקה מייצרת, אך הדבר לא בא לידי ביטוי בבקבוקי הליבה של המזקקה. עם זאת, דיאג'יו מציעה מדי שנה בסדרת השחרורים המיוחדים שלה בקבוק של ויסקי לא מעושן Caol Ila Unpeated בחוזק חבית ובמחיר שווה לכל נפש, ואלו בקבוקים מצויינים שמצדיקים מאמץ למצוא ולרכוש.

נציין כי זו אחת המזקקות האהובות על מבקבקים עצמאיים, ובניגוד ללגבולין אין לדיאג'יו בעיה למכור חביות של קאול אילה ושהבקבוקים ישאו את שמה של המזקקה. בהתאם קל למצוא בקבוקים עצמאיים במגוון גילאים של המזקקה.

את שמה של המזקקה מבטאים ביחד, כמילה אחת, קאלילה.

המלצות לטעימה

מחירי יוקרה

קאול אילה 30
2750 ₪ ומעלה

פינוק יקר

קאול אילה 18
עד 500

מחיר עממי

קאול אילה 12
עד 300

עובדות ומספרים

בעלות: דיאג'יו
שנת ייסוד:1846
אזור:איילה
מרכז מבקרים:יש, פתוח כל השנה (ימי ראשון בקיץ בלבד)
כתובת:

Caol Ila Distillery
Port Askaig
Isle of Islay
Argyll
PA46 7RL
United Kingdom

יבואן בארץ:IBBLS
כושר ייצור:6.5 מליון ליטרים בשנה
זמן התססה:60 שעות לוויסקי מעושן, 80 שעות לוויסקי לא מעושן
מספר מיכלי התססה:10
מספר דודי זיקוק:6 (3 זוגות)
צורת דודי הזיקוק:בצל פשוט
מקור המים:נחל לוך נאם
נפח דודי שיכר:20,000 ליטר
נפח דודי כהילים:12,000 ליטר
חוזק ניו מייק:70%
חוזק מילוי בחביות:63.5%
פרופיל מזקקה:מעושן, עשבוני, פירותי וימי
ביקבוקי ליבה עם ציון גיל:12, 18, 25.
ביקבוקי ליבה ללא ציון גיל:מוך (Moch)
ביטויי ליבה לדיוטי פרי:
מכירות למבקבקים עצמאיים: יש, יחסית הרבה.
שימוש בבלנדים:משמש את הבלנדים של דיאג'יו, הן כוויסקי מעושן והן כוויסקי לא מעושן. קאול אילה הוא גם רכיב בביג פיט של דאגלס ליינג.
מייקל בן-דוד
כותב המאמר
PROFILE

חדש באתר

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply
X

אין מוצרים בעגלת הקניות.