אתר Whisky-IL מכיל מידע על משקאות אלכוהוליים.
כדי להיכנס לאתר המלא, עליך להיות מעל גיל 18.

אני מעל גיל 18
728 x 90
[wpproads id="2231" hide="mobile,ios,samsung,android,windows_mobile,blackberry,sony_ericsson,motorola,iphone,ipad,ipod" display="sticky" position="top_left" close_btn_position="top_right"]
[wpproads id="2230" hide="mobile" display="sticky" position="bottom_right" close_btn_position="top_left"]

קילכהומן – Kilchoman

קילכהומן – Kilchoman

עד אמצע שנות ה-2000, המזקקות הצעירות ביותר באיילה היו "צמד ה-81" – בונאהאבן וברוכלאדי שנוסדו שתיהן בשנת 1881. שבע המזקקות ששרדו את המאה ה-20 היו כולן מזקקות בינוניות ומעלה מבחינת גודלן, עם יכולת ייצור שנעה בין 1.3 מליון (ארדבג) ל-6.5 מליון ליטר לשנה (קאול אילה).

קילכהומן, לעומתן, שנוסדה כמזקקה חקלאית עם דגש משמעותי על שימוש בשעורה שצמחה בשדות חוות Rockside בה היא שוכנת, היא מזערית. כושר הייצור המירבי התיאורטי הוא 200,000 ליטר בשנה, אך בפועל היא מזקקת רק כ-150,000 ליטר. צוואר הבקבוק הוא שלב התסיסה כשכל מיכל התססה מאפשר זיקוק של עוד כ-40,000 ליטר בשנה (מיכל תסיסה חמישי נוסף בסתיו 2015 ועמו אמורה המזקקה להגיע ל-200,000 ליטר)

התמחותה של המזקקה הוא בייצור וויסקי שמתאים לשתיה כבר בגיל צעיר. כל בקבוק של המזקקה יוצא עם ציון גיל, ובמשך שבע השנים האחרונות, מצליחה המזקקה למכור כל וויסקי מעל גיל 3 – גיל המינימום לוויסקי – שהיא מוציאה, כאשר הגיל הממוצע של בקבוקיה כיום הוא 5 שנים, וצפוי שזה יעלה עם חלוף הזמן. במידה מרובה, המזקקה עומדת נגד טרנד הוויסקים ללא ציון גיל בהוכיחה כי ניתן למכור וויסקי צעיר (אפילו מאד), במחירים גבוהים יחסית ובלי להסתיר את גיל הוויסקי.

כל השעורה במזקקה מעושנת. כ-75% מהשעורה מגיעה מהמלתתה של דיאג'יו בפורט אלן, והיא מעושנת בכבדות רבה לרמה של 50 חלקים למליון (ppm). לשם השוואה, לפרויג רוכשת לתת מעושן ל-40ppm, ולגבולין ל-35. 25% הנותרים הוא לתת משעורה שגדלה בשדות סביב קילכהומן והונבט ועושן במזקקה עצמה, ולמרבה ההפתעה הוא מעושן רק לרמה נמוכה/בינונית של 10-25ppm. שני סוגי הלתת מעורבבים לפני הגריסה, כך שכרבע מהוויסקי בכל בקבוק בא מהלתת המקומי. בכל שנה, מוציאה המזקקה ביטוי המכונה 100% Islay והוא זיקוק של הלתת המקומי בלבד.  חובבי קילכהומן נוטים להיות מופתעים מהעישון העדין מאד והשונה מהעישון הקילכהומני הרגיל בטעימה הראשונה של הביטוי המקומי.

המזקקה שומרת בקנאות על המותג שלה, ונדיר מאד שתוציא חבית לבקבוק עצמאי. עד היום, יצאו רק 11 חביות לבקבוקים עצמאיים, ואך ורק לתוך סדרות קיימות של מבקבקים יוקרתיים. כך למשל Master of Malt קיבלו שתי חביות, אחת לכל סדרה מיוחדת שהם מוציאים, חבית אחת הוקצתה לסדרת Elements of Islay של הוויסקי אקסצ'יינג' ואחת ל-Jewish Whisky לסדרת "אומת החבית הבודדת", כנראה כדרך לחדור לשוק היהודי אמריקני. לבד ממבקבקים אלו, הסוסיאטי הנחשבים ביקבוקו שבע חביות תחת מספר המזקקה הייחודי, 129. מלבד 11 חביות אלו, החברה עצמה מבקבקת חביות בודדות רבות עבור חנויות וויסקי, אירועים ושווקים מיוחדים, תוך שהדבר מצויין על התוית והקופסה. בעצם, משמשת המזקקה עצמה כמבקבק העצמאי שלה.

המלצות לטעימה

מחירי יוקרה

₪ ומעלה

פינוק יקר

איילה בארלי
עד 1200

מחיר עממי

מאכיר ביי
עד 300

עובדות ומספרים

בעלות: קילהומן
שנת ייסוד:2005
אזור:איילה
אתר אינטרנט: http://kilchomandistillery.com/
מרכז מבקרים:יש, פתוח כל השנה (בחורף מרכז המבקרים סגור בסופ"ש)
כתובת:

Kilchoman Distillery
Rockside Farm
Bruichladdich, Islay
Argyll
PA49 7UT
United Kingdom

יבואן בארץ:יורוסטנדרט
כושר ייצור:200,000 ליטר לשנה.
זמן התססה:100 שעות
מספר מיכלי התססה:4
מספר דודי זיקוק:2
צורת דודי הזיקוק:בצל, ודוד הכהילים בצורת בצל עם כדור
מקור המים:סכר ליד המזקקה
נפח דודי שיכר:3,230 ליטר
נפח דודי כהילים:2,070 ליטר
חוזק ניו מייק:69.7%-70.2%
חוזק מילוי בחביות:63.5%
פרופיל מזקקה:וויסקי קליל גוף ומעושן בכבדות עם דגש על אפר. וויסקי שזוקק משעורה בגידול מקומי הרבה פחות מעושן.
ביקבוקי ליבה עם ציון גיל:מאכיר ביי (חביות ברבן ושרי), וויסקי בן 5 ו-6. לוך גורם (חביות שרי), כבן 5. 100% איילה (שעורה מגידול מקומי) – הגיל מצויין על כל אצווה.
ביקבוקי ליבה ללא ציון גיל:אין. קילהומן מספקת ציון גיל לכל ביקבוקיה.
ביטויי ליבה לדיוטי פרי:קול פוינט, וויסקי בן 4 ובן 5 מחביות ברבן טריות, כאשר הוויסקי בן ה-4 יושן גם בחביות שרי למשך כמה חודשים.
מכירות למבקבקים עצמאיים: אין, קילהומן מוציאה מהדורות פרטיות לחנויות, אירועים ושווקים. למעט חריגים בודדים ורק לתוך סדרות קיימות. חריג יחיד לכלל הוא SMWS, שבינתיים ביקבק 7 חביות.
שימוש בבלנדים:אין
מייקל בן-דוד
כותב המאמר
PROFILE

חדש באתר

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply
X

אין מוצרים בעגלת הקניות.